Naglasak na umjetnu inteligenciju u svijetu tehnologije pojavio se brzo, čineći ga izazovnim za procijeniti hoće li AI donijeti značajne doprinose koji će preoblikovati svijet ili će jednako brzo nestati, ne opravdavajući ogroman nivo ulaganja i pažnje koji postoji danas. Pogledajmo pobliže nekoliko temeljnih aspekata koji mogu pomoći u oblikovanju promišljenog pogleda na potencijal ove tehnologije.
Dobra strana
Generativna AI obećava biti tektonska promjena koja će preoblikovati naš svijet. Ima mnogo toga za ponuditi u svim industrijama, a svaki dan donosi nove primjene i slučajeve upotrebe. Od osobne produktivnosti do optimizacije poslovanja, AI već pomaže tvrtkama u sljedećem:
- Popunjavanje nedostataka u vještinama zaposlenika,
- Povećanje produktivnosti zaposlenika,
- Pomoć pri zapošljavanju,
- Poboljšanje korisničkog iskustva,
- Povećanje prodaje,
- Jačanje kibernetičke sigurnosti,
- Automatizacija zamornih procesa.
Jedno istraživanje pokazalo je da 70% stručnjaka za sigurnost kaže da generativna AI pozitivno utječe na produktivnost i suradnju zaposlenika, dok 63% njih tvrdi da je AI poboljšala moral. Izvršni direktori diljem svijeta izvještavaju da oni koji su prilagodili korištenje AI-a postižu veće rezultate, rade brže i šire svoje vještine.
Primjena generativne AI
Iako je dobila veliku pažnju, široka primjenjivost generativne AI i dalje je slabo shvaćena. Veliki jezični modeli mogu pokazivati neočekivane sposobnosti, što znači da ćemo tek trebati otkriti koliko široko mogu biti primijenjeni. Neke od tih primjena još nisu poznate i jednostavno neće biti dok se ne istraži kako AI aplikacije mogu koristiti ogromne izvore podataka koje imaju poslovni korisnici.
Demokratizacija znanja i vještina imat će dalekosežne posljedice. No, kako bi AI ostvarila svoj puni potencijal, potrebno je da koristi više podataka koji su dostupni poslovanjima i pojedincima. Iako tvrtke već istražuju kako AI može unaprijediti poslovanje, nužno je pridržavati se najboljih praksi u implementaciji AI-a. One uključuju:
- Usredotočite se na jedan slučaj upotrebe u isto vrijeme kako biste mogli mjeriti njegov učinak.
- Uvedite smjernice za privatnost podataka kako biste spriječili sigurnosne proboje i neovlašten pristup informacijama.
- Angažirajte vanjsku podršku za pravne i intelektualne izazove.
- Testirajte i prilagođavajte AI sustave kako se razvijaju.
- Pripremite svoju tvrtku za odgovornu uporabu AI-a kroz edukaciju zaposlenika.
Loša strana
Kao i svaka nova tehnologija, generativna AI donosi sa sobom određene nedostatke. Otvorila je nove ranjivosti za loše aktere, kao i povećala broj dezinformacija putem deep fakeova. Kako stoje stvari, 75% stručnjaka za sigurnost svjedoči o povećanim napadima u posljednjih 12 mjeseci, od kojih 85% pripisuje porast AI-u. Potreba za većom regulacijom i vladinim potporama postaje očita, jer 75% potrošača brine o dezinformacijama iz AI sustava.
Priprema za budućnost
Od prvih dostupnih generativnih AI modela, ljudi eksperimentiraju i razvijaju vlastite verzije, ubrzavajući razvoj tehnologije. Očekuje se da će tržište AI-a dosegnuti nevjerojatnih 407 milijardi dolara do 2027. godine. Organizacija podataka, njihova dostupnost i sigurnost postat će ključne za organizacije koje žele preživjeti povećane tehnološke zahtjeve.
Voditelji tvrtki moraju posvetiti pažnju ovim promjenama jer će one značajno utjecati na korisničko iskustvo. AI-asistirane pretrage i generiranje iz vlasničkih podataka mogli bi revolucionirati pristup informacijskim tehnologijama.
Iako smo vidjeli mnoge tehnologije koje su došle i otišle tijekom godina, sposobnost prepoznavanja potencijala i pravovremene prilagodbe ključ je za uspjeh u eri AI-a. Vrijeme uloženo danas u odgovorno korištenje AI-a donijet će dugoročne koristi tvrtkama u budućnosti.